Emma

Deštivé, sychravé počasí dává podněty k setrvání doma v dobré společnosti čaje a knihy. Je třeba si odpočinout a nabrat sílu, neboť podzim je roční období, které náš organizmus rozhodně nešetří. Krásná podzimní krajina patří k staré dobré Anglii. A kdo by mohl být lepším průvodcem než samotná Jane Austenová?

Rozhlasová úprava BBC

Musím se hned v úvodu přiznat, že právě Emma mi dala při četbě hodně zabrat. Začátkem četby mi skutečně trochu lezla na nervy. Taková rozmazlená, panovačná holka, co si jen myslí?! Vůbec jsem nečekala, že si mne získá a nakonec, když dostala Emma za vyučenou, jsem jí litovala a držela palce. Naštěstí není hloupá a kniha je skutečně živá, svěží..

Emma

 

snová obálka Emmy

Mám vždy radost, když moje oblíbené literární postavy ožijí i na plátně..

Emma- Gwyneth Paltrow

Tato filmová verze je sice vysoce ceněna, ale mě Gwyneth Paltrow  v titulní roli nepřesvědčila. Ve vedlejších rolích je sice silné obsazení, ale pokud si nechcete zkazit dobré mínění o kvalitách herců, raději se této verzi vyhněte. Hlavní hrdinka se uculuje a  nevíte, zda to dělá, nebo je opravdu hloupá. Nebrat! Hollywood se netrefil..

Další známá verze z produkce ITV je  zajímavá obsazením a hlavní rolí ztvárněnou Kate Bekingsley, ale tím jímavost tématu končí.. Bohužel.

Mým jasným favoritem je čtyřdílná verze BBC z roku 2009. U nás vyšla pod názvem Slečna Emma. V hlavní roli doslova září Romola Garai, jejíž výkon skvěle podtrhuje propůjčený hlas Jitky Ježkové..

Emma – Romola Garai

 

Jsou zde menší odchylky od předlohy, ale ty spíše  napomáhají svižnějšímu tempu vyprávění. Všechny postavy jsou skutečně živé a Emma je  lidská bytost z masa a kostí..
posezení

Celá série je prostoupena krásnou krajinou i interiéry..

v zahradě

Kostýmy lehce  souznějí s přírodou a jemně dotvářejí charaktery..

podzimní klobouk

Velkou pozornost si zaslouží i účesy, zejména ty dámské..

drdol
Různě natočené vlasy..
vlny slečny Smithové

Tato Emma stojí za zhlédnutí. Potěšíte se nejen příběhem, ale i mile poctivým provedením..

Ma

Napsat komentář