Čokoládovo pomerančový dort

Nemám valnou zálibu ve sledování známých kuchařů a důvěřuji jen osvědčeným receptům, které získám z důvěryhodného zdroje. Nejlépe u babičky, maminky, či u kamarádky. Téměř nikdy nevařím naslepo bez předchozího ochutnání.

Nyní mne zlákal recept od známé Nigelly Lawson. Přiznám se, že recept mám uschovaný několik měsíců a stále jsem vyzkoušení novinky odkládala.

Dnes je slavnostní den a dostatek času mne přiměl k experimentu, jelikož by bylo možné, při nezdaru, upéci osvědčený kus.

Čokoládovo pomerančově marmeládový dort

  • 125 g másla
  • 100 g kvalitní tmavé čokolády
  • 300 g dobré pomerančové marmelády
  • 150 g cukru
  • špetka soli
  • 2 větší vejce
  • 150 g mouky
  • základní suroviny
    základní suroviny

Mouku, nakrájené máslo, nalámanou čokoládu a cukr vložíme do kastrolu se silným dnem a nad mírným ohněm necháme suroviny spojit při stálém míchání dřevěnou vařečkou. Pokud nevlastníte tlustostěnný kastrol, použijte trik s vodní lázní a dvěma kastroly. (Já  Nigelle úplně nedůvěřovala a s velkou obavou silný kastrol vložila přímo nad plamen a musím uznat, že nelhala, funguje to výborně. )

rozpuštěná čokoláda s máslem a moukou
rozpuštěná čokoláda s máslem a moukou

Spojenou směs odstavíme z plotny a necháme pár minut vychladnout. Poté vmícháme marmeládu, sůl a vejce. Promícháme dohladka a vlijeme do vymazané pečící formy.

hladké těsto
míchání těsta

Pěčeme v předehřáté troubě při 180 °C  asi 45- 50 minut. (Jsem vždy opatrná, tak peču raději déle při nižší teplotě.)

upečený dort

(Výsledný korpus le trochu nížší, než je našinec zvyklý, nebyl zde použit žádný prášek do pečiva a ostatní suroviny zvítězily nad moukou.. ) Ještě trochu ozdobit, ale jen lehounce, aby čokoládovo-pomerančová chuť nebyla přemožena polevou..

cukrování
cukrové kouzlo

Papírová šablonka a moučkový cukr odvedly dobrou práci..

Originál receptu je ZDE

Chutná výtečně, nádherně voní a neotřelou chuť podtrhne sklenice mléka.Vypadá to, že Nigellin dort nepeču naposledy..

Ma

Napsat komentář