Glamour

V horkém, nebo naopak deštivém dni je člověku nejlépe v klimatizovaném muzeu.

Mé kroky proto zamířily do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, kde probíhá do 4.9. výstava s názvem Glamour.

taftové šaty- Dánsko
Glamour- hedvábný taft

Jedná se výstavu večerních, koktejlových, společenských šatů a doplňků. K vidění je průřez od r. 1950 do r. 2010. Zastoupení mají nejen cizokrajné materiály a značky, ale i domácí návrháři. Jistě budete žasnout nad šatníkem skutečných tuzemských parádnic i arabské princezny. Vašim zrakům jistě neuniknou dlouhé večerní šaty, zhotoveny podle časopisu Burda, či zářivé dívčí společenské šaty z časopisu Dievča ( samozřejmě z umělého materiálu..)

červená bavlněná krajka
Praha- 2. polovina 60- tých let

Nezalekněte se, zprvu se zdá výstava malá, ovšem  při bližším ohledání  zjistíte, že modely a připravená kino-smyčka vás pohltily více, než se zprvu zdálo.Vystavených modelů je tak akorát. Finální třešničkou na dortu je holá figurína s dostatkem volné metráže a možností zkusit si našpendlit vlastní návrh..

Pokud se do muzea vydáte, určitě si kupte větší vstupenku, neboť i stálé expozice stojí za zhlédnutí. Zde navazují šaty z minulých století i perly českých návrhářů a pro občerstvení mysli se porozhlédnete i po jiných zajímavých exponátech, kupř. vystavených hodinových strojích, které se dají vtipně posunovat . .

malé černé
Londýn- 1951

Musím opět pochválit toalety, ač malé, chvíle čekání vám zpestří  příjemný výhled  na židovský hřbitov a polstrované odpočívadlo vyzývá k spočinutí unaveným nohám..

Pozor, nepropadejte panice. Přízemí nabízí kavárnu, kde je krásný výhled na rušnou ulici a  nabízená italská čokoláda náležitě člověka vzpruží. Pokud se chystáte utrácet, můžete si opatřit nevšední šperk ve stylu art deco, i skvostné imitace vystavených čajových kubistických souprav. Kdo upřednostňuje psané slovo a hltá informace, jistě se též  upokojí nabídkou obchodu ..

Ano, tato výstava splnila má očekávání do puntíku  a zcela si mě podmanila.

Ma – očarovaná

Napsat komentář